Norymberga – miasto położone w Niemczech, w Bawarii. Znane głównie z procesu norymberskiego, jaki odbył się tam po II Wojnie Światowej. Miasto o bogatej historii i pięknej architekturze. Zniszczone podczas działań wojennych, odbudowane i zrekonstruowane. Dlaczego warto je odwiedzić? By zobaczyć piękną starówkę, poznać historię nazistów, odwiedzić muzeum Albrechta Durera, zjeść tradycyjną bułkę z potrójną pieczoną kiełbasą. Poniżej 5 subiektywnie wybranych, najciekawszych miejsc w mieście:
I. Centrum Dokumentacji Terenu Zjazdów Partyjnych NSDAP
Gigantyczny, nie wykończony obiekt terenu zjazdów nazistowskiej partii NSDAP do dziś stanowi świadectwo manii wielkości Hitlera i jego reżimu. Na powierzchni 11 kilometrów kwadratowych miało powstać centrum spotkań, defilad i dowodzenia. Część obiektów wybudowano, niektóre pozostały w sferze planów. W ogromnej hali kongresowej znajduje się obecnie wystawa, dokumentująca historię nazizmu. Przybliża ona zwiedzającym przyczyny, powiązania oraz następstwa narodowo-socjalistycznej dyktatury.
hala kongresowa
miejsce defilad i przemówień Hitlera
II. Zamek
Ponad miastem góruje Zamek, jest to kompleks trzech budowli składający się zamku cesarskiego (Kaiserburg) zamku burgrabiego (Burggrafenburg) i zamku miejskiego (Stadtburg). Pierwsze wzmianki o jego powstaniu sięgają X wieku, najstarsza część – Wieża Pięciokątna pochodzi z XI w. Jest on usytuowany na skale i roztacza się z niego wspaniały widok na miasto. Warto rozpocząć zwiedzanie Norymbergi od wzgórza zamkowego, by łatwiej zaplanować resztę wycieczki. Zniszczony podczas wojny został starannie zrekonstruowany. Przechowywano w nim skradziony z Krakowa ołtarz Wita Stwosza.
III. Starówka
Usytuowana nad rzeką Pegnitz Starówka, rozciąga się po obu jej stronach. Miasto leżące na szlaku handlowym posiada znamiona bogatego ośrodka, którego dynamiczny rozwój na przestrzeni wieków był związany z dogodnym położeniem. Perełką starej zabudowy jest Ratusz Miejski, usytuowany przy rynku staromiejskim, w którym oprócz urzędów znajdują są także galerie i wystawy. Tuż obok znajdziemy Schoner Brunen – późnogotycką studnię w kształcie wieży oraz kilka kościołów. Najokazalsze z nich to Frauenkirchen oraz kościół św. Sebalda. W Norymberdze zmarł Wit Stwosz, w związku z tym, iż mieszkał tam przez jakiś czas, odnajdziemy tam kilka jego dzieł, między innymi krucyfiks Wickla. Spacerując po Starówce, na każdym kroku czuć minione czasy, łatwo poczuć atmosferę dawnych dni odwiedzając jedną z licznych tradycyjnych restauracji.
IV. Muzeum Albrechta Durera
Słynny malarz i grafik żył i pracował w Norymberdze na początku XVI wieku. Wizyta w jego domu to podróż przez życie i pracę wielkiego artysty. Można podejrzeć jego warsztat i poznać kulisy pracy. W jednym z pomieszczeń znajduje się maszyna drukarska w innym natomiast można zobaczyć w jaki sposób grafiki powstawały i były drukowane.
V. Muzeum Pamięci Procesu Norymberskiego
Znajduje się ono w budynku Sądu Krajowego w Norymberdze, gdzie po II Wojnie Światowej odbyły się słynne procesy zbrodniarzy wojennych. Głównym eksponatem muzeum jest sama sala sądowa nr 600 w Pałacu Sprawiedliwości, na której odbywały się procesy. W związku z faktem, iż jest ona nadal używana, podczas rozpraw odwiedzający muzeum mogą ją obserwować przez okna u góry w tylnej części sali. Ekspozycja to głównie fotografie, filmy i relacje z procesów. Pokazane są także wydarzenia poprzedzające procesy głównych oskarżonych a także ich społeczny odbiór. Sala nr 600 nie ma zachowanego wyglądu i kształtu z czasów procesu. Była wielokrotnie przebudowywana, jednakże zachowały się ławy oskarżonych oraz winda, którą byli oni dowożeni.
więcej zdjęć z NORYMBERGI znajdziesz w galerii
Zawsze przed podróżą zabiezpiecz siebie i swój bagaż Ubezpiecz się